לקריאה נוספת

לקריאה (או צפייה) נוספת

בשנים באחרונות עולם הפליאו מתפוצץ ועולה על גדותיו. בלוגים צצים כפטריות אחרי הגשם, אתלטים וארגוני ספורט שונים מאמצים את הגישה הזו, רופאים ודיאטנים מתהדרים תואר “Paleo Friendly”. אני מביא כאן להאנתכם רשימה של מקורות לקריאה והעמקה נוספת בפליאו מזוויות שונות כמו: ביולוגיה, פיזיולוגיה, ביוכימיה, אנתרופולוגיה ועוד.

בלוגים מומלצים:

הרשימה בצד שמאל. הם בחינם, לכו על זה.

ספרים מומלצים:

“קיצור תולדות האנושות” – יובל נח הררי. (היסטוריה, אבולוציה, אנתרופולוגיה) 

קיצור תולדות האנושות

קיצור תולדות האנושות

זה הספר שנטע בי את הספקות באורח החיים והתזונה המערביתו. יובל נח הררי ד”ר והיסטוריון באוניברסיטה העברית. בספרו הוא עובר על מהלך התפתחות המין האנושי וסוקר את שלוש “המהפכות הגדולות”: המהפכה הלשונית, המהפכה החקלאית והמהפכה המדעית. מה שמשך את צומת ליבי בספר היה הפרק על המהפכה החקלאית, שהררי קרא לה התרמית הגדולה בהיסטוריה, והשפעתה על האנושות בהיבטים של בריאות וחברה. ד”ר יובל נח הררי עצמו הוא צמחוני, ולמרות זאת כתב:  “אם מוציאים מהמשוואה את השיקול המוסרי, התזונה הפליאוליטית נראית לי אידיאלית”, מסביר הררי, “אף שלא ברור אם היא רלבנטית לאוכלוסיות גדולות, כי היא יקרה. כל הקונץ של המהפכה החקלאית היה להאכיל הרבה אנשים, גם אם בתזונה פחות איכותית”..

“רובים, חיידקים ופלדה” – ג’tלד דיאמונד (היסטוריה, אנתרופולוגיה)   

רובים חיידקים ופלדה

רובים חיידקים ופלדה

עוד ספר מאוד מעניין, בו מציג ג’ארד (פרופסור לפיזיולוגיה) את הסיבות בהן האירופאים זכו בסופו של דבר לעליונות כמעט מוחלטת על פני שאר המין האנושי. ספר מרתק בזכות עצמו, אבל אחת הסיבות לקרוא אותו היא סקירה של המהפכה החקלאית והשפעותיה על האנושות. אם לסכם את דעתו על הנושא, מספיק להביא ציטוט אחד בלבד:

The Worst Mistake in the History of the Human Race,” Jared Diamond,Discover Magazine, May 1987, pp. 64-66.

 

 

 

The Primal Blueprint – Mark Sisson

The Primal Blueprint

מרק סיזון היה אתלט שהתחרה במרתונים וטריאתלונים בארה”ב והגיע לתוצאות טובות. בעקבות פציעות מרובות הוא פרש מכל התחרויות והתחיל להקדיש את הזמן בחקר אורח חיים, תזונה ובריאות. ייסד חברה לתוספי מזון וב-2006 פתח את הבלוג המפורסם שלו, התפוח של מארק. בהמשך הוא כתב את ה-The Primal Blueprint, שעיקר הפילוסופיה שלו מוצגת ב-10 נקודות המשקפים אורח חיים פליאוליטי. ספר מומלץ מאוד שמסביר בפשטות למה אוכלים מה שאוכלים, את החשיבות של השינה, איך ולמה להתאמן ועוד. סיזון אוהב להשתמש בדמות דמיונית של האדם הקדמון, “גרוק”, כדי להבהיר נקודות.

The Paleo Solution – Robb Wolf

The Paleo Solution

The Paleo Solution

רוב וולף הוא עוד דמות משמעותית בעולם הפליאו. מגיל צעיר הוא התעניין בתזונה וכושר, והיה צמחוני שנים רבות עד שהגוף שלו כמעט קרס.

אז, בהדרכתו של לורן קורדיין, הוא התוודע לגישה של הפליאו, פתח מכון כושר ובסוף כתב את את הספר The Paleo Solution הסוקר מנקודת מבט אישית שלו את המעבר מצמחונות לפליאו דרך מערכת העיכול, אבות המזון, הורמונים, סטרס, שינה, כושר ועוד. יחסית לספר שמדבר על דברים מדעיים הוא משעשע למדיי.

 
 

Perfect Health Diet – Paul & Shou-Ching Jaminet, Ph.D

Perfect Health Diet

Perfect Health Diet

ספר מעולה ומקיף ביותר על המדע והמחקרים שעומדים מאחורי הפליאו. בספרים זוג הפרופסורים מנתחים בצורה מעמיקה ויוצאת דופן כמעט כל אלמנט שיש בפליאו – מה כ”כ רע במזון חקלאי, למה ואיזה סוגי שומן חשוב לצרוך, חשיבות ותפקוד ההורמונים והויטמין השונים בגוף ומה לא. זהו ספר יחסית מעמיק לאחרים, ולא הייתי ממליץ להתחיל איתו, אבל ברגע שיש לכם איזשהו בסיס והבנה בנושא, זה תענוג לקרוא אותו. אגב, פול הוא בכלל אסטרופיזיקאי. הספר בדיוק (דצמבר, 2012) זכה למהדורה חדשה ומורחבת.

Good Calories, Bad Calories – Gary Taubes

Good Calories, Bad Calories

Good Calories, Bad Calories

גרי טאובס הוא עיתונאי שהחליט לבדוק לעומק מה הוביל להיווצרות פירמידת המזון וההמלצות הרשמיות של הממשלה האמריקאית בנוגע לתזונה. בלי להחסיר אף פרט, הוא מספר את סיפורו של אנסל קיז ועמיתיו, שהצליחו לשכנע את עצמם ואת הציבור ששומן הוא מזיק ביותר (בלי שהיה מחקר אחד רציני שתמך בכך) וע”י כך הם פספסו את הגורם האמיתי – סוכר ופחממות מעובדות. ספר לא פשוט, אבל סוקר בצורה מעמיקה את קרב האיתנים שהתרחש בשנות ה-60 וה-70 בארה”ב בקהילה המדעית.

Why We Get Fat – Gary Taubes

Why We Get Fat

Why We Get Fat

הספר השני שטאובס כתב, הרבה יותר ממצה, קצר ונגיש לקורא. בספר טאובס מנפץ את המיתוס של הכנסת והוצאת קלוריות בתור מה שגורם להשמנה ועובר על עדויות אנתרופולוגיות ומחקריות המצביעות על האשם האמיתי – צריכה מופרזת של פחממות. למי שאין זמן או רצון לקרוא את הספר הראשון שלו, הספר הזה מספק פתרון מצויין. ניתן להוריד אותו כאן.

Deep Nutrition – Catherine Shanahan

Deep Nutrition

Deep Nutrition

כותרת משנה “למה הגנים שלך צריכים אוכל מסורתי” – ספר זה מסביר בצורה שנונה למה אנחנו ביולוגית מותאמים לצריכת שומן ואיזה סוג, למה להמנע מסוכר ושאר הדברים הרגילים. מה שכן מיוחד בספר הזה הוא שלכותבת יש דוקטור בגנטיקה (והיא גם רופאה, אגב) והיא מסבירה מה זה אומר “להפעיל או לכבות גנים” שונים, כמו שמארק סיזון אומר – Reprogram your Genes. שווה קריאה.

The Omnivore’s Dilemma – Michael Pollan 

דילמת השפע

דילמת השפע

ספר מעולה בו מייקל פולן מציג את סוגיית “דילמת השפע” – כלומר עודף המזון הממלא את הסופרמרקטים ושולחננו, ואיך זה עומד ביחס לתקופות קודמות באנושות. בנוסף, הוא עובר ומתחקה אחרי כמעט כל שרשרת מזון אפשרית – מהאבסת הבקר האמריקאי בתירס, דרך חקלאות אורגנית וג’ואל סלטין (החלקאי המפורסם, אם לא מכירים שווה להכיר) ואפילו עד ציד פטריות וחזיר בר. זה לא ספר פליאו מוצהר אבל נוגע בהמון נקודות שחשוב לנו, ושווה קריאה. ניתן להוריד בחינם את הספר כאן.

 

The Primal Connection – Mark Sisson

The Primal Connection

The Primal Connection

בספר ההמשך ל-The Primal Blueprint, מארק סיזון ממשיך בחקר החיים הקדמוניים בצד הפסיכולוגי, מנטלי, רגשי וחברתי. הוא בוחן סוגיות רבות שהיו טריוויאליות בחיי ציידים-לקטים אך הפכו למשהו נדיר או לא קיים בחיים המודרנים – בעיקר בדרך בה אנחנו תופסים את עצמינו, את הסביבה הקרובה שלנו, החברים והמשפחה שלנו ואת העולם. סקירה מלאה על הספר כתבתי כאן.

מדיה:

ההרצאות של ד”ר יובל נח הררי בפורמט מצולם מהאוניברסיטה העברית:
http://university.qwerty.org.il/?p=486

Fat-Head  – Tom Naughton 

Fat-Head

Fat-Head

סרט קליל ומשעשע בסגנון דוקו-קומדיה שנעשה ע”י טום נאטון, יוצר-סרטים וקומיקאי שהיה צמחוני שנים רבות. הסרט קם כתגובה לסרט “Super Size Me” שהרבה דברים עיצבנו בו את טום, אולם ה”מטרה” העיקרית בדוקו הזה היא ה-Lipid Hypothesis, כלומר התיאוריה שגורסת שתחלואות העולם המערבי מקודם בצריכה מופרזת של שומן ושומן רווי. בסרט טום מראה שאפילו דיאטה שמבוססת על מקדונלס יכולה לשפר את הבריאות כשמגבילים פחממות. הסרט הזה הוא חובה למישהו שלא מכיר את עולם הפליאו. משודר מדיי פעם ביס-דוקו, באורך מלא ביוטיוב, או שאם יש לכם גישה להולו אפשר גם שם.

15 סרטים דוקומנטרים הקשורים בפליאו

מרביתם ניתנים לצפייה דרך hulu מה שאי אפשר לראות בארץ בלי תוכנה\אתר שמסווה אותנו בתור כתובת אמריקאית, כמו plug-in חינמי שפותח.

Crash Course World History 

Crash Course

Crash Course

סדרה מאלפת וקצרה על תולדות המין האנושי, והפרק הראשון מדבר על המהפכה החקלאית. שווה צפייה.

Crash Course Biology

אותם יוצרים, מסבירים בצורה נהדרת הרבה נושאים בביוכימיה וביולוגיה. ניתן לצפות כאן.

Khan Academy: Biology 

Khan Academy

Khan Academy

עוד אתר פשוט מעולה עם בערך מליון הרצאות והסברים על כל נושא אפשרי, בכללם ביולוגיה. מסביר בפשטות ונהירות. ניתן לצפות כאן.

 

 

 

*תודה לאבי גרוסמן על הלינקים לספרים.

3 Responses to לקריאה נוספת

  1. אלכס says:

    תודה רבה על הרשימה! זה עזר לי מאוד!

  2. Pingback: תוספים בפליאו - פליאו ישראל

  3. אני says:

    הגעתי לכן אחרי חשיפה לתחום הפליאו שהיה זר לי. בעזרת הספר של דעאל. גם הוא כותב מקסים ומקדם נהדר את הגישה בארצנו. אני ממש חדש בתהליך ומרגיש שינויים חיוביים על עצמי. האתר שלך תרם ותורם לי רבות לתהליך. . אתר שלך פשוט אוצר. הצלחתה ליצור קסם. עוד לא פגשתי בכל שנות הגלישה ברשת תוכן כו נעים מעניין ונגיש לקריאה בעברית. כתוב פשוט מקסים אינפורמטיבי מהנה ו… מרגש. תודה ע נ ק י ת

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *