Slackline – סלקליין

Slackline – סלקליין

“אז ישו הלך על המים, אתה אומר?” @Flicker

יכול להיות שיצא לכם לראות את החבר’ה המשוגעים שהולכים על חבל המתוח בין עצים, או, רחמנא לצלן, הולכים על חבל המתוח מעל תהום פעורה. או שראיתם אולי את הסרט “Man on Wire”, בו מספרים את סיפורו של פיליפ פטי, שמתח רצועה דקה בין מגדלי התאומים ב-1974 והלך עליה תוך ביצוע טריקים שונים.

סלקליין הוא גרסא *מעט* יותר עממית לפעלול המרהיב שפיליפ ביצע. הרבה יותר נגיש, הרבה יותר קל – אך לא פחות כיף.

אז מה זה סלקליין?

זוהי רצועה (לרוב רצועת ניילון) ברוחב של לפחות 3-5 סנטימטר, המתוחה בין שני עוגנים(עמודים, עצים, אבנים), ומחוברת לראצ’ט שנותן אפשרות לשחק עם רמות המתיחות.

רוחב הרצועה והעובדה שהיא לא מתוחה אימיים, מאפשרת לנו לעמוד עליה בצורה יחסית נינוחה. ובהמשך אפשר גם לבצע מגוון פעלולים וקפיצות.

עמידה על הרצועה זהו אתגר פיזי לא פשוט, אך בעיקר ברמת ה- Neuromuscular, כלומר המערכת של המוח-עצבים-שרירים. העמידה דורשת הרבה איזון, קואורדינציה, ריכוז והפעלת כל הגוף כמכלול – ולמעשה דומה קצת לעמידה\הליכה רגילה לגמרי, רק במימד אחר. זה לא עניין של כוח פיזי או כמה קוביות רואים לכם בבטן, אלא נטו ללמד את העצבים והשרירים לעמוד בעומסים ותנוחות חדשות שהם לא מכירים.

אפשר להגיד הרבה דברים טובים על הליכת סלקליין – זה משפר איזון ושיווי משקל, גמישות, יציבות וכוח (פתאום תרגישו שרירים שמעולם לא הרגשתם). זה מאמץ שדורש ריכוז מירבי “ומנקה” את הראש מכל הבירבורים המנטלים. זה משפר את הקינסטזיה שלכם – שזו מילה מפוצצת ליכולת שלנו לתפוס ולהבין את העולם שמקיף אותנו והתנועה שלנו בתוכו ביחס לעצמים אחרים. מויקיפדיה: “קינסטזיה (מיוונית :קיו= תנועה וסטזיס= תפיסה, כלומר תפיסת התנועה) הינה התחושה של מנח ותנועה של הגוף והגפיים”

סלקליין בין דקלים על החוף

סלקליין בין דקלים על החוף

אבל מעל הכל – זה פשוט כיף. כיף אדיר ומצחיק. זה באמת מרגיש כמו ללמוד ללכת בפעם הראשונה. בשעה הראשונה מנסים לעמודונופלים הרבה, אבל אז כשאנחנו מצליחים לעמוד לכמה שניות החיוך שמופיע – שווה לגמרי את כל הנפילות.

חוץ מזה שזה לגמרי פליאו ואבולוציוני, הרי חוקרים ואנתרופולוגים רבים מסכימים שהאדם הקדמון היה מותח רצועות העשויות מעלי-שרך בין עצים ומותח בעזרת ראצ’ט העשוי מאבן. כשר לחלוטין. וגם מארק סיזון נצפה לאחרונה באתרו מתהלך על סלקליין (ועושה טעות מרה תוך כדי, תבינו בהמשך).

מה עושים עם זה?

הולכים באוויר

הולכים באוויר

יש לא מעט דברים שאפשר לעשות על סלקליין, ובגלל שזה עוד יחסית ספורט חדש אתם יכולים גם להמציא לבד דברים. הנה למשל חבר’ה הרפתקנים שמתחו סלקליין מעל מערת קשת בצפון הארץ והלכו מעל תהום פעורה, סתם בשביל הכיף (כל אחד וההגדרות שלו…):

חוץ מסתם לעמוד וללכת, אפשר לעשות כל מיני טריקים וקפיצות ופעלולים. אפילו עמידת ידיים. וזה באמת דורש המון שעות אימון. יש תחרויות שלמות שמוקדשות לנושא.

ובכל זאת אנסה לדרג מספר תרגילים בסיסיים מרמת קושי קלה לקשה יותר:

 • עמידה – פשוט לבוא ליד הסלאק-ליין, ולעמוד עליו עם אחת מהרגליים. להתייצב. לא ליפול. להחליף רגל ולא ליפול.
 • הליכה – להתחיל ממצב עמידה. להושיט רגל אחת קדימה, להעביר את כל משקל הגוף עליה. להתייצב. לא ליפול. לחזור על התהליך.
 • פיסטול– כריעה. להתחיל ממצב עמידה על רגל אחת. לשים את קרסול כף הרגל המשוחררת על הרצועה מעט מאחוריכם. לרדת לאט לאט עד שאתם כמעט יושבים על העקב של הרגל שעמדתם עליה. הברך השנייה בולטת החוצה.
 • קפיצה על הרצועה – או שנעמדים ליד הרצועה, או שבאים אליה בתנופה – קופצים, נעמדים ומשתדלים לא ליפול.
 • ג’אגלינג – נעמדים, מתייצבים, ומתחילים לזרוק את הכדורים באוויר. הכיף מובטח.

תכלס, איך עושים את זה?

אני שמח ששאלתם. אז בואו נדריך אתכם צעד צעד איך הולכים על סלאק-ליין. לא נתעכב על שלב התקנת הסלקליין, הוא דיי פשוט – מוצאים 2 עמודים עצים חזקים, מעבירים את הלולאות, מחברים את הרצועה לראצ’ט ומרצ’רצ’ים עד למתח הרצוי.

מה המתח הרצוי? לא רפוי מדיי, עדיף לפחות להתחלה שיהיה יותר מתוח. ככל הרצועה מתוחה יותר – כך היא יציבה יותר. בהמשך כשתרצו יותר אלסטיות בשביל כל מיני תרגילים, אפשר יהיה לשחרר את הרצועה מעט.

ולאיזה אורך למתוח? גם שאלה מצויינת. ככלל, ככל שארוך יותר, כך קשה יותר. למתחילים אני ממליץ על 4-5 מטר, זה מספיק כדי לעשות כמה צעדים ומספיק יציב.

לפני שאנחנו ניגשים לאתגר, תורידו נעליים. אם תהיו עם נעליים, אתם תנתקו לגמרי את המוח מהאיבר הכי קריטי בעניין – כף הרגל, שמעבירה ג’יגה-בייטים של מידע חזרה למוח. חוץ מזה, כיף להיות יחפן. חלק מהקטע.

ועכשיו, לעקרונות הסלקליין:

 • עיניים לאופק – לא משנה מה, אף פעם אל תסתכלו למטה. זה ישבש לכם את שיווי המשקל. תסתכלו רחוק, לאופק, או מינימום לנקודת החיבור של הרצועה לעמוד\עץ.
 • ידיים מעל הכתפיים – אתם לא פיליפ טפי, ואנחנו לא הולכים על כבל מתכת. במקום המקל הסטטי הארוך שהוא נעזר בו לאיזון, אנחנו נשתמש בכל הגוף. וכדי לעשות זאת, צריך שהמרפקים יהיו באיזור גובה הכתפיים, והאמות זזות לצדדים בהתאם לתחושות שלנו.
 • מתח שרירים – תמיד תשמרו על מתח מינימלי (לא 100%, אבל 20-30%) בשרירי הבטן שלכם (מה שנקרא ה-core) וגם בשרירי הישבן. זה עוזר להתייצב.

אם תזכרו ותיישמו את העקרונות האלו, תהיה לכם עקומת למידה קלה יחסית. ומפה, נמשיך לתכלס, איך עולים על סלקליין.

צעד ראשון:

Slack-Line-9

רגל באמצע

נעמדים ליד הסלקליין, שמים את כף הרגל החזקה שלכם על הרצועה. אפשר לעמוד ממש ליד העמוד\העץ או ליד מישהו – שנוכל להיעזר בהם לתמיכה, אבל אפשר גם בלי.

צעד שני:

צריך בתנועה אחת מהירה לעלות על הרגל שמונחת על הרצועה – כמעט כמו שמבצעים Pistol, רק שהרגל לא מכופפת לגמרי. פשוט נסו להרים את עצמכם על הרצועה, כאילו אתם עולים על מדרגה או גדר.

Slack-Line-10

עליה בבת אחת

טעות נפוצה: אל תנסו לדחוף את הרגל שמונחת על הרצועה למטה. אם תעשו את זה, הרגל תתחיל לרטוט ולרעוד, כי המוח, השרירים והעצבים לא רגילים לסוג הזה של עומס (עדיין).

צעד שלישי:

ברגע שעליתם, תכניסו לפעולה את העקרונות למעלה: עיינים לאופק, ידיים מעל כתפיים, ומתח שרירים. אני מוצא שברך מעט מכופפת עדיפה על ברך נעולה (כי זה נותן לך יותר חופש פעולה להגיב). שימו לב שאתם בשלב זה עומדים על רגל אחת ולא על שתיים. עם הרגל השנייה אפשר להיעזר לאיזון.

שמתי לב שלרוב האנשים לוקח בסביבות החצי שעה עד שעה כדי עד שהם מרגילים את הגוף למצב החדש הזה של עמידה על סלקליין. שיטת התרגול היא דיי פשוטה:

 • נסו לעמוד ברצף על רגל אחת בהתחלה 10 שניות, אח”כ 20 שניות, 30 שניות וכך הלאה עד שימאס לכם.
 • תתחילו לתרגל לעלות על הרגל השנייה, וגם לעמוד – 10 שניות, 20 שניות וכך הלאה.
 • נסו להחליף רגליים תוך כדי עמידה על הרצועה. תנסו זמנים משתנים – כל 5 שניות להחליף, 10 שניות וכו’.

בערך אחרי שעתיים-שלוש של תרגול עמידה יציבה על הסלקליין (או מוקדם יותר, מתי שמרגיש לכם בנוח) אתם יכולים להתחיל לתרגל הליכה. אין איזו דרך מיוחדת לעשות את זה – פשוט ללכת, רגל אחרי רגל. לזכור את העקרונות – עיינים לאופק, ידיים מעל כתפיים ומתח שרירים. אחרי שלמדתם איך לעמוד, ללכת יהיה יותר פשוט.

מה הלאה?

מה שעולה על רוחכם. כמו שאמרתי, זה ספורט חדש יחסית, אז אתם מוזמנים להמציא לבד כל מיני תרגילים משלכם. חוץ מזה, יש המון סרטונים ביו-טיוב על כל מיני טריקים, ואפילו אתר עם אנציקלופדיה שלמה שלהם.

אפשר להשתמש בסלקליין כמשהו שמוסיף קושי לאימונים שלכם, למשל להביא כסא ליד הסלקליין, למקם עליו את הרגליים ואת הידיים על הרצועה לבצע שכיבות שמיכה. או לעשות סקוואטים על הרצועה. או להתאזן על הידיים. אין גבול לדמיון.

יש אפילו חבר’ה שלקחו את זה לכיוון של היוגה! למי שזה מדבר אליו.

איפה עושים את זה?

כל מקום שיש בו 2 נקודות עיגון: עמודים, עצים, ברז כיבוי, ספסלים. אני אוהב למתוח את הרצועה במקום יפה ומלא שמש; בפארק עם הדשא, בחוף הים או בטיילת. אם היה לי יער ליד הבית, מה טוב.

איפה משיגים?

1. Gibbon Slackline – חברה אמריקאית, אפשר להזמין מהאתר שלהם ולהשתמש בחברות תיווך כמו Buy2USA שישלחו לארץ. המחיר משתנה בהתאם לסוג הרצועה והאורך, למשל 12 מטר של הרצועה הבסיסית כמו אצלי תעלה 75$, לא כולל משלוח. אפשר גם מחנוית אחרות – כמו זו למשל.

2. “קלות להטוטים” – חברה של לימודי ג’אגלינג, שמוכרת מגוון של ציוד. באתר שלהם כרגע לא מופיע סלאק-ליין למכירה, אבל יש לי חבר שבוודאות השיג מהם, אז אפשר ליצור איתם קשר ולברר.

3. מפעל “לפידות” בנתניה – יש להם רצועות באורכים משתנים, ברוחב 5 ס”מ עם ראצ’ט. אופציה זולה למדיי, בערך 100 שקל, החסרון הוא שבמקום לולאה על הרצועה הם משתמשים בזויות מתכת (סוג של וו).

4. להכין לבד – זו לא האופציה הכי טובה, אבל לחבר’ה של DIY זה פתרון טוב. רק חשוב מאוד להשיג את החומרים הכי טובים שיש – רצועות חזקות וראצ’ט חזק שיכולים לעמוד בעומסים גדולים – כמו שמשתמשים למשל במשאיות. לדאוג לתפירות ברמה הכי טובה (כי זו אחת מנקודות החולשה) בשביל הלולאות, אולי במתפרה או מפעל כלשהו. ראיתי אפילו מישהו שאילתר סלקליין מערסל בין 2 עצים.

5. ניתן להשיג באתר הזה סלקליין במחיר מאוד זול – ותודה רבה לקובי שמצא אותו!

לסיכום

מקווה שהפוסט הזה עשה לכם חשק להתהלך על סלקליין. רצועה פשוטה שמשלבת גם כיף, גם אתגר פיזי, גם אימון מעולה לכל הגוף על כל שריריו ומכלוליו וגם סוג של יוגה\ריכוז מנטלי.

למקורות נוספים:

 

 

This entry was posted in מדריך and tagged , , , . Bookmark the permalink.

16 Responses to Slackline – סלקליין

 1. גילה says:

  לגמרי עושה חשק!!
  ידוע לך אם יש מקום בארץ שבו אפשר להתנסות, לפני שרוכשים רצועה?
  ומה לגבי רכישת רצועה באירופה?
  תודה!

 2. כן אני מאמין שהוא הלך על המים!

 3. ארקדי says:

  שלום, איך הסלקליינים הישראלים?
  http://www.middlewayslacklines.com/#!shop/c1t44

  • Vlad says:

   אהלן ארקדי,
   אני מאוד שמח שמצאת את האתר הזה! בזמנו חיפשתי יצרן ישראלי לסלקליין ולא היה. לפי התקנים והתמונות באתר שלהם, המוצר נראה טוב ואמין. וגם לא יקר יותר מדיי, בקיצור – הייתי הולך על זה.

  • YaRoN says:

   באמת אתר מומלץ עם מוצרים מקצועיים מאוד אבל הלינק לא תקין.

   הנה לינק שעובד:
   http://www.middlewayslacklines.com/#!shop/ckbb

 4. סיון says:

  אני את הציוד שלי קניתי ב”עגורן”. החנות נמצאת בלוינסקי 73 בת”א.
  הגעתי לעגורן בהמלצת חברים שעוסקים גם הם בתחום ומאז אני לא מפסיק להמליץ לחברים על הציוד בחנות.
  הציוד שלהם מצויין! ציוד תקני ובעל חוזק רב. היתרון הברור של החברה הוא שהם מתאים את הציוד לדרישות והצרכים שלנו!
  ניתן לפנות ישירות ליהודה, בטלפון 03-6878476
  כדאי לכם!

 5. רוני says:

  אחלה הסבר תודה!
  ראיתי שיש לגיבון מלא רצועות. עם איזה כדאי להתחיל?
  קלאסיק? fun? פיטנס?
  וראיתי שיש גם תוספות שמגיעות עם הרצועה.. ,מה חשוב ומה מיותר?
  בקיצור אשמח לערכה בסיסית.
  תודה!

  • Vlad says:

   ממליץ על קלאסיק.
   עדיף גם שיהיו מגני עץ.
   האלסטי הוא מעולה לתרגילים וטריקים, כבר דיי למתקדמים.

 6. יוסי says:

  יש גם את אלפנט- סלקליין בישראל – http://www.contouril.co.il/cat-106-Elephant_Slackline.aspx

 7. בן טל says:

  יש את אלפיין סטייל יבואנית גיבון gibbon בישראל שזה ללא ספק הסלייק ליין הטוב ביותר בעולם ובין היחידים עם תקן גרמני מחמיר
  עכשיו גם במבצע שם 399 שח
  שווה לדעתי

  • Slacker says:

   כן ואתה ממש לא “טל” המוכר של אלפיין סטייל.
   לפחות תגוון בתגובות שלך ובפוסטים בפייסבוק שיראה אמין.

   גיבון רחוקים מלהיות יצרני הסלקליין הטובים ביותר בעולם. יש חברות כמו לנדקרוזינג ובאלאנס-קומיונטי שהן בכלל בשתיים או שלוש ליגות מעל, אבל מה אתה מבין? העיקר למכור.

 8. יש לקלות מבחר גול של סלקליין. ניתן לרכוש ישירות באתר בכתובת הזו:
  https://www.kaloot.co.il/product-category/slack-line/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *